Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκδρομές Προκήρυξη εκδήλωσης ενδιαφέροντος για κατάθεση οικονομικής προσφοράς για την πραγματοποίηση εκπαιδευτικής εκδρομής του 3ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΑΛΥΜΝΟΥ στη ΡΟΔΟ.

Κάλυμνος 27/03/2017

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

Αριθμ. Πρωτ.: 61

ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

ΠΕΡΙΦ. Δ/ΝΣΗ Π. & Δ. ΕΚΠ/ΣΗΣ Ν.ΑΙΓΑΙΟΥ

Δ/ΝΣΗ Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΔΩΔ/ΝΗΣΟΥ

3Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΛΥΜΝΟΥ

Χώρα 85200 Κάλυμνος

Πληροφορίες :Χαντσαρίδης Δημήτριος

Τηλέφωνο      : 22430-29717

FAX               : 22430-59275

Προς: Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Δωδ/σου

Γεωργίου Μαύρου 2, Ζέφυρος

851 00 Ρόδος

Κοιν.: Σύνδεσμος Τουριστικών & Ταξιδιωτικών Γραφείων

ΘΕΜΑ: «Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος από Τουριστικά Γραφεία για τη διοργάνωση του πολυήμερου πολιτιστικού προγράμματος της Γ? τάξης του 3oυ Γυμνασίου Καλύμνου στη Ρόδο».

Σχετικά: Υ.Α. 129287/Γ2/2011 Υ.Π.Δ.Β.Μ.Θ. (ΦΕΚ 2769/τ. Β΄/02/12/2011) με θέμα «Εκδρομές Μετακινήσεις μαθητών Δημοσίων και Ιδιωτικών σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης εντός και εκτός της χώρας».

Υ.Α. 220647/Δ2/23-12-2016 ΥΠ.Π.Ε.Θ. (ΦΕΚ 4227/τ. Β΄/28/12/2016) με θέμα «Εκδρομές Μετακινήσεις μαθητών Δημοσίων και Ιδιωτικών σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης εντός και εκτός της χώρας».

Προκηρύσσουμε την εκδήλωση ενδιαφέροντος από τα τουριστικά γραφεία για τη διοργάνωση πολυήμερου πολιτιστικού προγράμματος της Γ? τάξης του 3oυ Γυμνασίου Καλύμνου στη Ρόδο, που θα περιλαμβάνει μεταφορά και διαμονή. Το ενδεικτικό πρόγραμμα της εκδρομής επισυνάπτεται. Το πρόγραμμα θα οριστικοποιηθεί κατόπιν συνεννόησης και ανάλογα με τις τυχόν επιβαρύνσεις.

Η εκδρομή θα πραγματοποιηθεί από 03/05/2017 (ώρα 04:00) μέχρι και 05/05/2017. Σύνολο συμμετεχόντων 45 (42 μαθητές, 3 συνοδοί καθηγητές).

Τα πρακτορεία που θα καταθέσουν προσφορές πρέπει να εξασφαλίζουν τα παρακάτω:

• Ακτοπλοϊκά εισιτήρια:
    • από Κάλυμνο για Ρόδο στις 03/05/2017
    • και από Ρόδο για Κάλυμνο στις 05/05/2017

απλά εισιτήρια.

• Εξασφάλιση μεταφοράς σε όλους τους προορισμούς που καθορίζει το πρόγραμμα της εκδρομής ( Καλλιθέα, Λίνδο κ.τ.λ.).
    • Διαμονή σε όλη τη διάρκεια της εκδρομής (2 διανυκτερεύσεις) σε ένα και μόνο ξενοδοχείο 3 ή 4 αστέρων, κατά προτίμηση στο κέντρο της πόλης της Ρόδου, στο οποίο θα εξασφαλίζεται πρωινό τα δωμάτια να είναι:

Για τους μαθητές: 2κλινα ή 3κλινα

Για τους καθηγητές: μονόκλινα.

(Τα δωμάτια μαθητών και καθηγητών πρέπει να βρίσκονται στον ίδιο όροφο του ξενοδοχείου).

• Υποχρεωτική Ασφάλιση Ευθύνης Διοργανωτή, όπως ορίζει η κείμενη νομοθεσία, καθώς και πρόσθετη προαιρετική ασφάλιση για περίπτωση ατυχήματος ή ασθένειας μαθητή ή συνοδού καθηγητή.
  • Το λεωφορείο θα πρέπει να είναι στη διάθεση των μαθητών για όλες τις συμφωνημένες μετακινήσεις και να διαθέτει όλες τις προβλεπόμενες από την κείμενη νομοθεσία προδιαγραφές (ελεγμένο από ΚΤΕΟ, έγγραφα καταλληλότητας οχήματος, επαγγελματική άδεια οδήγησης, ελαστικά σε καλή κατάσταση, κλιματιζόμενο κ.λ.π.).
  • Την αντιμετώπιση της περίπτωσης που δεν θα πραγματοποιηθεί η εκδρομή στις προβλεπόμενες ημερομηνίες λόγω ανωτέρας βίας (εκλογές, αντίξοες καιρικές συνθήκες, απεργίες κ.λ.π.).
  • Δυνατότητα επικοινωνίας (κινητό τηλέφωνο) με υπεύθυνο του πρακτορείου για όλο το διάστημα της εκδρομής και σε 24ωρη βάση, για επίλυση τυχόν προβλημάτων.

Για τις παραπάνω υπηρεσίες ζητείται η συνολική τιμή της εκδρομής (συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ), αλλά και η επιβάρυνση ανά μαθητή.

Με την προσφορά θα κατατεθεί από το ταξιδιωτικό γραφείο απαραιτήτως και υπεύθυνη δήλωση ότι διαθέτει το ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο πρέπει να βρίσκεται σε ισχύ.

Οι προσφορές πρέπει να σταλούν ηλεκτρονικώς σε ηλεκτρονική μορφή (doc ή pdf) για να είναι εύκολη η ανάρτησή τoυς στο διαδίκτυο, μέχρι και την Πέμπτη 6 Απριλίου 2017 (ώρα 13:00) στο e-mail του 3oυ Γυμνασίου Καλύμνου ( Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ">mail@3gym-kalymn.dod.sch.gr) Το σχολείο διατηρεί το δικαίωμα μη πραγματοποίησης της εκδρομής σε περίπτωση ανεπαρκούς συμμετοχής μαθητών.

Ο Δ/ντης

Xαντσαρίδης Δημήτριος

Πρόγραμμα

Α/Α

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΩΡΑ

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

1.

Τετάρτη

03/05/2017

-        Συγκέντρωση στο λιμάνι της Καλύμνου.

-        Αναχώρηση για Ρόδο.

-        Άφιξη στο λιμάνι της Ρόδου. Μεταφορά στο ξενοδοχείο.

-        Συνάντηση με φορείς.

-        Επιστροφή στο ξενοδοχείο. Γεύμα. Ξεκούραση.

-        Συνάντηση με φορείς.

-        Δείπνο.

-        Επιστροφή στο ξενοδοχείο ? διανυκτέρευση

2.

Πέμπτη

04/05/2017

-        Πρωινό στο ξενοδοχείο.

-        Αναχώρηση από το ξενοδοχείο για Καλλιθέα, Παναγιά Τσαμπίκα, Λίνδο

-        Επιστροφή στο ξενοδοχείο. Γεύμα. Ξεκούραση.

-        Βόλτα στην πόλη. Δείπνο.

-        Επιστροφή στο ξενοδοχείο ? διανυκτέρευση.

3.

Παρασκευή

05/05/2017

-        Πρωινό στο ξενοδοχείο.

-        Επίσκεψη στο Ενυδρείο της πόλης , παλάτι του Μεγάλου Μαγίστρου.

-        Αναχώρηση για το λιμάνι και επιβίβαση στο πλοίο

-        Άφιξη στην Κάλυμνο.